مـشـــــکات
محـــفل نــــور و رحـــمــت - قـــــــرآن و عــــتـرت
نوشته شده در تاریخ شنبه 27 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()
نوشته شده در تاریخ شنبه 20 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()

یا امام جواد (علیه السّلام) از دور سلام...

السلام علیک یا جواد الائمّه (علیه السّلام)

شد باز به روی خلق، باب برکات

 ای غرق گنه رسید کشتی نجات

زن دست به دامان جواد و بفرست

بر احمد و آل او دمادم صلوات


امام جواد (علیه السلام) می فرمایند:

 سه چیز است که در اثر آن، بنده به مقام رضوان الهی می رسد:

استغفار فراوان، فروتنی و زیاد صدقه دادن.

امام جواد (علیه السلام) می فرمایند:

مؤمن به سه ویژگی نیاز دارد:

توفیق از جانب خدا، واعظی از درون و پذیرش نصحیت از ناصحین.

امام جواد (علیه السلام) می فرمایند:

سه چیز از کارهاى نیکان است:

انجام واجبات الهى، ترک و دورى از گناهان، مواظبت و رعایت مسائل و احکام دین.

ای كوی تو قبله ی مراد ادركنی

ای دادرس روز معاد ادركنی

ای گشته ز فرط جود و احسان و عطا

 مشهور و ملقب به جواد ادركنی
طبقه بندی: محفــــل عتـــرت - ائمـّــه ی اطـــهار (ع)، 
برچسب ها: السلام علیک یا جواد الائمّه (علیه السّلام)، امام جواد (علیه السّلام)،
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()

امام علی النقی (هادی) ـ علیه السّلام ـ امام دهم شیعیان جهان است ...

بقیه را در ادامـــه مطلب بخـــوانید .


ادامه مطلب
طبقه بندی: محفــــل عتـــرت - ائمـّــه ی اطـــهار (ع)، 
برچسب ها: چگونگی شهادت امام هادی (علیه السلام)،
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()

اعمال مشترك ماه مبارك رجب

اینها اعمالی است كه انجام دادن آنها متعلق به همه ماه است و اختصاصى به روز معینی ندارد و آن چند مورد است :

1- در تمام ایام ماه رجب دعای ذیل را كه روایت شده امام زین العابدین علیه السلام در حجر در غره خواندند، خوانده شود:

" یَا مَنْ یَمْلِكُ حَوَائِجَ السَّائِلِینَ وَ یَعْلَمُ ضَمِیرَ الصَّامِتِینَ لِكُلِّ مَسْأَلَةٍ مِنْكَ سَمْعٌ حَاضِرٌ وَ جَوَابٌ عَتِیدٌ اللَّهُمَّ وَ مَوَاعِیدُكَ الصَّادِقَةُ وَ أَیَادِیكَ الْفَاضِلَةُ وَ رَحْمَتُكَ الْوَاسِعَةُ فَأَسْأَلُكَ أَنْ تُصَلِّىَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تَقْضِىَ حَوَائِجِى لِلدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَىْ‏ءٍ قَدِیرٌ . "

2- دعایی را كه از حضرت صادق علیه السلام روایت شده، خوانده شود:

" خَابَ الْوَافِدُونَ عَلَى غَیْرِكَ وَ خَسِرَ الْمُتَعَرِّضُونَ إِلا لَكَ وَ ضَاعَ الْمُلِمُّونَ إِلا بِكَ وَ أَجْدَبَ الْمُنْتَجِعُونَ إِلا مَنِ انْتَجَعَ فَضْلَكَ بَابُكَ مَفْتُوحٌ لِلرَّاغِبِینَ وَ خَیْرُكَ مَبْذُولٌ لِلطَّالِبِینَ وَ فَضْلُكَ مُبَاحٌ لِلسَّائِلِینَ وَ نَیْلُكَ مُتَاحٌ لِلْآمِلِینَ وَ رِزْقُكَ مَبْسُوطٌ لِمَنْ عَصَاكَ وَ حِلْمُكَ مُعْتَرِضٌ لِمَنْ نَاوَاكَ عَادَتُكَ الْإِحْسَانُ إِلَى الْمُسِیئِینَ وَ سَبِیلُكَ الْإِبْقَاءُ عَلَى الْمُعْتَدِینَ اللَّهُمَّ فَاهْدِنِى هُدَى الْمُهْتَدِینَ وَ ارْزُقْنِى اجْتِهَادَ الْمُجْتَهِدِینَ وَلا تَجْعَلْنِى مِنَ الْغَافِلِینَ الْمُبْعَدِینَ وَ اغْفِرْ لِى یَوْمَ الدِّینِ . "
3- از حضرت صادق علیه السلام روایت شده كه در ماه رجب این دعا خوانده شود:

" اللَّهُمَّ إِنِّى أَسْأَلُكَ صَبْرَ الشَّاكِرِینَ لَكَ وَ عَمَلَ الْخَائِفِینَ مِنْكَ وَ یَقِینَ الْعَابِدِینَ لَكَ اللَّهُمَّ أَنْتَ الْعَلِىُّ الْعَظِیمُ وَ أَنَا عَبْدُكَ الْبَائِسُ الْفَقِیرُ أَنْتَ الْغَنِىُّ الْحَمِیدُ وَ أَنَا الْعَبْدُ الذَّلِیلُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ امْنُنْ بِغِنَاكَ عَلَى فَقْرِى وَ بِحِلْمِكَ عَلَى جَهْلِى وَ بِقُوَّتِكَ عَلَى ضَعْفِى یَا قَوِىُّ یَا عَزِیزُ اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الْأَوْصِیَاءِ الْمَرْضِیِّینَ وَ اكْفِنِى مَا أَهَمَّنِى مِنْ أَمْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ. "

قابل توجه است كه ادعیه دیگری نیز برای این ماه عزیز ذكر شده است كه می‌توانید به مفاتیح الجنان مبحث اعمال ماه رجب رجوع نمایید .

4- از حضرت رسول اكرم صلى الله علیه و آله روایت شده كه: هر كس در ماه رجب صد مرتبه بگوید: « أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَحْدَهُ لا شَرِیكَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ » و آن را به صدقه ختم فرماید حق تعالى براى او به رحمت و مغفرت و كسى كه چهار صد مرتبه بگوید بنویسد براى او اجر صد شهید عطا فرماید.

5- از نبی مكرم اسلام روایت است: كسى كه در ماه رجب هزار مرتبه " لا إِلَهَ إِلا اللهُ " بگوید خداوند عز و جل براى او صد هزار حسنه عطا كند و براى او صد شهر در بهشت بنا فرماید .

6- روایت است كسى كه در رجب در صبح هفتاد مرتبه و در شب نیز هفتاد مرتبه بگوید " أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ " و پس از اتمام ذكر، دست‌ها را بلند كند و بگوید: " اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِى وَ تُبْ عَلَىَّ " اگر در ماه رجب بمیرد خدا از او راضى باشد و به بركت ماه رجب، آتش او را مس نكند .

7- در كل این ماه هزار مرتبه ذكر:
" أَسْتَغْفِرُ اللهَ ذَا الْجَلالِ وَ الْإِكْرَامِ مِنْ جَمِیعِ الذُّنُوبِ وَ الْآثَامِ " گفته شود؛ تا خداوند رحمان او را بیامرزد .

8- سید بن طاووس در اقبال از حضرت رسول اكرم صلى الله علیه و آله فضیلت بسیاری براى خواندن سوره قل هو الله أحد نقل كرده است كه ده هزار مرتبه یا هزار مرتبه یا صد مرتبه در این ماه تلاوت شود. و نیز روایت كرده كه هر كس در روز جمعه ماه رجب صد مرتبه سوره قل هو الله أحد را بخواند براى او در قیامت نورى شود كه او را به بهشت بكشاند .

9- سید بن طاووس از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت كرده كه: هر كس در روز جمعه ماه رجب، مابین نماز ظهر و عصر، چهار ركعت نماز بگزارد و در هر ركعت حمد یك مرتبه و آیة الكرسى هفت مرتبه و قل هو الله أحد پنج مرتبه بخواند، و سپس ده مرتبه بگوید: « أَسْتَغْفِرُ اللهَ الَّذِى لا إِلَهَ إِلا هُوَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ » حق تعالى براى او از روزى كه این نماز را گزارده تا روزى كه بمیرد هر روزى هزار حسنه به او عطا فرماید، و او را به هر آیه‌ای كه خوانده شهرى در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفى قصرى در بهشت از دُرّ سفید دهد و تزویج فرماید او را حورالعین و از او راضى شود .

10- سه روز از این ماه را كه پنجشنبه و جمعه و شنبه باشد روزه گرفته شود. زیرا كه روایت شده هر كس در یكى از ماههاى حرام، این سه روز را روزه بدارد حق تعالى براى او ثواب نهصد سال عبادت بنویسد.

11- از حضرت رسول اكرم صلی الله علیه و آله روایت است كه: هر كس در یك شب از شب‌هاى ماه رجب ده ركعت نماز به این نحو كه در هر ركعت حمد و قل یا ایها الكافرون یك مرتبه و توحید سه مرتبه بخواند، خداوند گناهان او را می‌آمرزد.
منبع :  quran.roshd.irطبقه بندی: مــاه رجـــب ، مـــاه امـــید، 
برچسب ها: اعمال مشترك ماه مبارك رجب،
نوشته شده در تاریخ شنبه 13 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()

فضیلت و اعمال ماه مبارك رجب


ماه رجب و ماه شعبان و ماه رمضان شرافت زیادی دارند و در فضیلت آنها روایات بسیاری وارد شده است. از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت شده كه: ماه رجب ماه بزرگ خدا است و ماهى در حرمت و فضیلت به آن نمى ‏رسد و جنگیدن با كافران در این ماه حرام است و رجب ماه خدا است و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است. كسى كه یك روز از ماه رجب را روزه دارد موجب خشنودى خدای بزرگ می‌گردد و غضب الهى از او دور گردد و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته گردد.

از حضرت موسى بن جعفر علیه السلام روایت است كه: هر كس یك روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یك سال، از او دور شود و هر كس سه روز از آن را روزه دارد بهشت او را واجب گردد.
و همچنین فرمود كه: رجب نام نهرى است در بهشت از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏ تر. هر كس یك روز از رجب را روزه بگیرد البته از آن نهر بیاشامد.
از حضرت صادق علیه السلام روایت است كه حضرت رسول صلى الله علیه و آله فرمود كه: ماه رجب ماه استغفار امت من است پس در این ماه بسیار طلب آمرزش كنید كه خدا آمرزنده و مهربان است و رجب را "أصب" مى گویند زیرا كه رحمت خدا در این ماه بر امت من بسیار ریخته مى‏ شود پس بسیار بگوئید: «أَسْتَغْفِرُ اللهَ وَ أَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ».

و ابن بابویه به سند معتبر از سالم روایت كرده است كه گفت: رفتم به خدمت حضرت صادق علیه السلام در اواخر ماه رجب كه چند روز از آن مانده بود چون نظر مبارك آن حضرت بر من افتاد فرمود كه آیا در این ماه روزه گرفته ‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود كه آنقدر ثواب از تو فوت شده است كه قدر آن را به غیر خدا كسى نمى‏ داند به درستى كه این ماهى است كه خدا آن را بر ماههاى دیگر فضیلت داده و حرمت آن را عظیم نموده و براى روزه داشتن آن گرامى داشتن را بر خود واجب گردانیده است.

پس گفتم یابن رسول الله اگر در باقیمانده این ماه روزه بدارم آیا به بعضى از ثواب روزه ‏داران آن نائل مى‏ گردم؟ فرمود: اى سالم هر كه یك روز از آخر این ماه را روزه بدارد خدا او را ایمن گرداند از شدت سكرات مرگ و از هول بعد از مرگ و از عذاب قبر و هر كه دو روز از آخر این ماه روزه دارد بر صراط به آسانى بگذرد و هر كه سه روز از آخر این ماه را روزه دارد ایمن گردد از ترس بزرگ روز قیامت و از شدت‌ها و هول‌هاى آن روز و برات بیزارى از آتش جهنم به او عطا كنند. و بدان كه از براى روزه ماه رجب فضیلت بسیار وارد شده است و روایت شده كه اگر شخصی قادر بر آن نباشد هر روز صد مرتبه این تسبیحات را بخواند تا ثواب روزه آن را دریابد: 

سُبْحَانَ الْإِلَهِ الْجَلِیلِ سُبْحَانَ مَنْ لا یَنْبَغِى التَّسْبِیحُ إِلّا لَهُ سُبْحَانَ الْأَعَزِّ الْأَكْرَمِ سُبْحَانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزََّ وَ هُوَ لَهُ أَهْلٌ .
منزّه است خداى بزرگ، منزّه است آن‏كه تسبیح جز براى او سزاوار نیست، منزّه است خداى عزیزتر و گرامى ‏تر، منزّه است آن‏كه جامه عزّت در پوشید كه تنها او براى آن‏ جامه شایسته است.طبقه بندی: مــاه رجـــب ، مـــاه امـــید، 
برچسب ها: فضیلت و اعمال ماه مبارك رجب،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 9 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()
فَتــَـــبارک الله اَحـــسنُ الخـــالِـقین

سورة مبارکه الرحمن

مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ (۱۹) بَیْنَهُما بَرْزَخٌ لا یَبْغِیانِ (۲۰) فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ (۲۱) یَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ (۲۲)
(۱۹) دو دریا را به گونه ای روان کرد که با هم برخورد کنند. (۲۰) اما میان آن دو حد فاصلی است که به هم تجاوز نمی کنند.(۲۱) پس کدامین نعمتهاى پروردگارتان را انکار مى‏ کنید؟ (۲۲)از آن دو، مروارید و مرجان خارج مى‏ شود.

در تفسیر این آیات در تفسیر نمونه مطالب ارزنده ‏اى آمده است كه عیناً با تلخیص نقل مى‏ شود. منظور از این دریاها به گواهى آیه 53 سوره فرقان، دریاهاى آب شیرین و شور است:

مَرَجَ اَلْبَحْرَیْنِ هذا عَذْبٌ فُراتٌ وَ هذا مِلْحٌ أُجاجٌ وَ جَعَلَ بَیْنَهُما بَرْزَخاً وَ حِجْراً مَحْجُوراً

او كسى است كه دو دریا را در كنار هم قرار داد یكى گوارا و شیرین است و دیگرى شور و تلخ و درمیان آنها برزخى قرارداد تا با هم مخلوط نشوند.

در این كه این دو دریاى شیرین و شور كجاست كه بر یكدیگر غلبه نمى ‏كنند و برزخى كه میان آن دو قرار دارد، در میان مفسران گفتگو بسیار است و بعضى تعبیراتى دارند كه نشان می دهد وضع دریاهاى زمین در آن زمان براى آنها كاملاً مشخص نبوده است.
سابقاً در تفسیر سوره فرقان به این واقعیت اشاره كردیم كه رودخانه‏ هاى بزرگ آب شیرین، هنگامى كه به دریاها و اقیانوس‏ها مى‏ ریزد، معمولاً دریایى از آب شیرین در كنار ساحل تشكیل مى‏ دهند و آب شور را به عقب مى‏ رانند و تا مدت زیادى این آب‏ها به خاطر تفاوت درجه غلظت آمیخته نمى‏ شوند.
در مسافرت با هواپیما، مناطقى كه این رودخانه‏ ها به دریا می ‏ریزند، منظره دریاهاى آب شور و شیرین كه در كنار هم قرار دارند و از هم جدا هستند به خوبى نمایان است و هنگامى كه كناره این آبها با یكدیگر مخلوط شوند، آب‏هاى شیرینِ تازه جاى آنها را مى ‏گیرند، به طورى كه این دو دریاى جدا از هم جلب توجه مى ‏كند.
برخى این آیه را به جریان گلف استریم تفسیر كرده ‏اند. در سراسر جهان رودهاى عظیمى در حركت است كه یكى از نیرومندترین آنها گلف استریم نام دارد. این رود عظیم از سواحل آمریكاى مركزى حركت می كند و سراسر اقیانوس اطلس را مى‏ پیماید و به سواحل اروپاى شمالى مى ‏رسد. این آبها كه از مناطق نزدیك به استوا حركت مى‏ كنند، گرم هستند و حتى رنگ آنها گاه با رنگ آب‏هاى مجاور متفاوت است و عجیب این كه عرض همین رود عظیم دریایى در حدود 150 كیلومتر و عمق آن چندصد متر مى‏ باشد. تفاوت درجه حرارت این آبها با آب‏هاى مجاور در حدود ده تا پانزده درجه است.
در آب‏هاى پنج قاره جهان نظیر این جریان دریایى (گلف استریم) فراوان و عامل اصلى آن، تفاوت حرارت منطقه استوایى زمین و مناطق قطبى است.
قابل توجه است این رودهاى عظیم دریایى با آب‏هاى اطراف خود كمتر آمیخته مى‏ شوند و هزاران كیلومتر راه را به همان صورت مى‏ پیمایند و مصداق مَرَجَ اَلْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ بَیْنَهُما بَرْزَخٌ لا یَبْغِیانِ را به وجود مى‏ آورند. جالب‏تر این كه در محل برخورد این آب‏هاى گرم با آب‏هاى سرد مجاور پدیده‏ اى رخ مى‏ دهد كه براى انسان بسیار پرسود است، زیرا در محل تقاطع این آب‏هاى گرم و سرد، یك نوع حالت بى‏ حسى یا مرگ دسته‏ جمعى براى حیوانات ذره‏ بینى كه در میان آب مطلق هستند، به وجود مى ‏آید و از این راه ماده غذایى فراوان و بى‏ حسابى جمع مى‏شود كه سبب جلب دسته ‏هاى بزرگ ماهیان مى‏ گردد و به این ترتیب این منطقه یكى از بهترین مناطق صید ماهى در كره زمین است. بنابراین یكى از تفسیرها براى آیات فوق همین است و منافاتى با سایر تفسیرها ندارد و جمع میان همگى ممكن است.
تفسیر باطنى هم براى این آیه شده است در روایتى از امام صادق (علیه السلام) در تفسیر این آیه نقل شده است: «على و فاطمه دو دریاى عمیقند كه هیچ یك بر دیگرى تجاوز نمى‏ كند و از این دو دریا لؤلؤ و مرجان یعنى امام حسن و امام حسین (علیه السلام) خارج شده ‏اند».
مى‏ دانیم قرآن مجید داراى بطونى است و ممكن است چندین معنى و باطن داشته باشد. آنچه در روایت آمده، یكى از بواطن آیه است،(1).

پى‏ نوشت‏
(1) (تفسیر نمونه، ج 23، ص 124- 133)
منبع : http://noorportal.netطبقه بندی: قــرآن ، نــورالهـــدی، 
برچسب ها: مصداق آیه مَرَجَ اَلْبَحْرَیْنِ یَلْتَقِیانِ، اعجاز قرآن،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 8 اردیبهشت 1393 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظــــر بدهید ()
ثلاث كلمات من مولانا علی علیه السلام فی المناجاة:

إِلَهِی كَفَى بِی عِزّا أَنْ أَكُونَ لَكَ عَبْدا وَ كَفَى بِی فَخْرا أَنْ تَكُونَ لِی رَبّا أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِی كَمَا تُحِبُّ.


سه جمله از مولایمان على(درود بر او)در باب مناجات:

خدایا مرا این عزّت بس است كه بنده تو باشم،و برایم این افتخار كافى است كه تو پروردگار من باشى، تو آنچنانى ‏كه دوست دارم، مرا هم چنان كن كه دوست دارى.طبقه بندی: اذکــار و منــاجــات با خـــدا، 
برچسب ها: سه جمله از حضرت على علیه السلام، مناجات،
این قالب توسط بلاگ اسکین طراحی و توسط شیعه تولز ویرایش شده است برای دریافت کد کلیک کنید
بلاگ اسکین                                   شیعه تولــز