مـشـــــکات
محـــفل نــــور و رحـــمــت - قـــــــرآن و عــــتـرت
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()

به حلــــقه های ضـــریحت دلـم گـــره خورده

گــره گشــای من اینـــبار این گـره مگشــای !

 الســّلام علیک یا علی بن موسـی الرّضا (علیه السّلام)
طبقه بندی: محفــل عتـرت - امام رئــوف ، آقا علی بن موسی الرّضا (علیه السّلام)، 
برچسب ها: این گـره مگشــای !، دلتنگ امام رضا (ع)،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()

ذکـــــرهـــــای آرامــش بخــــش

 • برای هر ترسی « لا اله الا الله »
 • برای هر غم و اندوهی « ما شاء الله »
 • برای هر نعمتی « الحمد لله »
 • برای هر آسایشی « الشکر لله »
 • برای هر چیز شگفت آوری « سبحان الله »
 • برای هر گناهی « استغفر الله »
 • برای هر مصیبتی « انا لله و انا الیه راجعون »
 • برای هر سختی و دشواری « حسبی الله »
 • برای هر قضا و قدر « توکلت علی الله »
 • برای هر دشمنی « اعتَصمتُ بالله »
 • برای هر طاعت و گناهی « لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم »

برگرفته از : http://haramonline88.blogfa.com
طبقه بندی: بهــترین دوســتم خــــدا، 
برچسب ها: ذکـــــرهـــــای آرامــش بخـــش،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()
یا رب چه قشنگ است و چه زیبا حرم قم
چون جنت اعلا، حرم محترم قم
بانوی جنان، اخت رضا، دختر موسی
دردانه زهرا و ملائك خدم قم
این مژده بس او را كه بهشت است جزایش
هر كس كه زیارت كندش در حرم قم
وفات شهادت گونه ی حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) تسلیت باد.امام صادق (علیه السلام):
آگاه باشید كه حرم من و حرم فرزندان بعد از من قم است.

امام رضا (علیه السلام):
هركس معصومه را در قم زیارت كند، مانند كسى است كه مرا زیارت كرده است.

حضرت معصومه (سلام الله علیها):
آگاه باشید! هركس با محبّت آل محمّد بمیرد، شهید از دنیا رفته است.

امام صادق (علیه السلام):
كسى كه حضرت معصومه را زیارت كند در حالى كه آگاه و متوجه شأن و منزلت او باشد به بهشت مى رود.

امام جواد (علیه السلام):
كسى كه عمّه ام را در قم زیارت كند پاداش او بهشت است.
طبقه بندی: کریمـــه ی اهـــل بیــت (س)،  جـــرعــه ای از احــادیــث، 
برچسب ها: بمناسبت سالروز وفات شهادت گونه ی حضرت معصومه (س)،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 21 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()
حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها در روز جمعه اول ذی القعده سال 173ق در مدینه منوره دیده به جهان گشود و در خانواده ای پرورش یافت که کانون علم و تقوا بود. آن حضرت به هنگام شهادت پدر بزرگوارشان امام کاظم علیه السلام در سال183 ده ساله بودند و برادر ارجمندشان امام رضا علیه السلام 35 سال داشتند. ده سال، تحت تربیت امام کاظم و امام رضا علیهماالسلام بودن و پس از آن حدود 17 سال کسب فیض از محضر امام رضا علیه السلام، از این بانو شخصیتی کم نظیر ساخت شخصیتی که با وجود سن کم از مقامات معنوی و درجات علمی بالایی برخوردار بود.
داستان پاسخ دادن به سوالات شیعیان در نبود امام کاظم علیه السلام و تحسین فوق العاده امام، ایشان را (فرمود: پدرش به فدایش) [1] شاهدی بر این مدعاست.به دنبال مراد دل

بعد از کوچ اجباری امام رضا علیه السلام از مدینه به مرو (خراسان)، حضرت معصومه علیهاالسلام و عده ای از علویان به دنبال آن حضرت، راه ایران را در پیش گرفتند و به آن سامان نقل مکان کردند.

تاریخ قم می نویسد:

سِتّی [2] فاطمه ملقب به معصومه خاتون دختر امام موسی کاظم علیه السلام ... در سال دویست و یک هجری زمان ولایت عهدی حضرت رضا علیه السلام با برادران خود فضل علی و جعفر و هادی و قاسم و زید با بعضی از برادرزادگان و چند خدمه از بغداد به عزم دیدار برادر عازم خراسان شد.[3]

از این گزارش بر می آید که حضرت معصومه علیهاالسلام در این سفر، مسیر مدینه، بغداد، ساوه و مرو را برگزید [4] که این انتخاب می تواند به قصد زیارت اجداد طاهرینشان صورت گرفته باشد. بنابراین کاروان حضرت معصومه علیهاالسلام از مدینه حرکت کرد و پس از گذشتن از کوفه و نجف و بعد بغداد و کاظمین وارد سرزمین ایران شد.

این کاروان محترم وقتی به ساوه می رسد مورد تعرض و تهاجم حرامیان بنی عباس قرار می گیرند که در اثر این حمله تمامی امامزاداگان (مردان کاروان) که بیست و سه نفر بودند آسیب جدی می بینند و در فاصله زمانی کوتاهی همگی به شهادت می رسند؛ اما زنها را به این شکل متعرض نمی شوند و آنها را با سم مسموم می کنند.

علامه سید جعفر مرتضی بر این عقیده است که حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام در این تهاجم به دست عباسیان مسموم شد.[5]

وقتی این خبر به اهالی قم که همگی از ارادتمندان و شیعیان اهل بیت علیهم السلام بودند می رسد به سرعت خودشان را به محل حادثه می رساندند؛ اما وقتی می رسند که امام زادگان همگی شهید شده اند [6]؛ کاری که می کنند، حضرت معصومه علیهاالسلام را به همراه دیگر افراد کاروان به شهر قم نقل مکان می دهند.[7]

روایت هجرت بانو

علامه مجلسی ره جریان سفر آن بانو از مدینه تا رحلت و دفن ایشان را اینگونه نقل می کند:

مشایخ قم روایت كردند كه چون مأمون در سال 200 امام رضا علیه السّلام را از مدینه به مرو بُرد فاطمه خواهرش در سال 201 به دنبال برادر بیرون شد و چون به ساوه رسید بیمار گشت و پرسید تا قم چه اندازه راه است؟ گفتند: ده فرسخ. آن حضرت به خادمش فرمود او را به قم ببرد. آمدند و در خانه موسى بن خزرج بن سعد ساکن شدند.

اما درست تر اینست كه چون خبر به آل سعد رسید همه آمدند از ایشان دعوت كردند تا به شهر قم تشریف بیاورند و موسى بن خزرج جلو رفت و مهار شتر ایشان را گرفت و آن بانو را به قم آورد و در خانه خود منزل داد. حضرتش 16 روز در آنجا زیست و بعد از آن به رحمت خدا واصل شد. موسى بن خزرج او را غسل داد و كفن پوشید و در زمینى از خود كه اكنون مدفن او است به خاك سپرد و بر آن سقفى از بوریا ساخت تا زینب بنت الجواد گنبدى بر آن زد.

اما مرحوم حسین بن بابویه [8] از محمّد بن حسن بن احمد بن ولید (ره) [9] واقعه را این گونه روایت می کند:  چون فاطمه سلام اللَّه علیها در گذشت و غسلش دادند و كفن كردند او را به بابلان [10] بردند و در سردابى كه برایش كنده بودند نهادند. خاندان سعد در متصدّى دفنش با هم اختلاف كردند و موافقت شد كه خادم پیر و مرد صالح آنها به نام قادر آن بانو را دفن كند.

همینکه او را خواستند که کار دفن را شروع کند دیدند دو سوار با رویی بسته و شتابان از جانب رمله رسیدند و چون به جنازه نزدیك شدند فرود آمدند و بر او نماز خواندند. بعد وارد سرداب شدند و او را دفن كردند و بیرون آمدند و رفتند و كسى آنها را نشناخت.[11]

به این ترتیب آن مولود خانه امامت، پس از 27 سال و 52 روز زندگی سراسر نور و برکت در دهم ربیع الاول سال 201 در شهر قم دیده از جهان فروبست [12] و در محل فعلی به خاک سپرده شد.

در حریم خورشید قم

ناگفته نماند که هفت امامزاده دیگر که همگی از بانوان والامقام و از نسل امام جواد علیه السلام هستند در کنار فاطمه معصومه علیهاالسلام مدفون می باشند. سه تن از ایشان به نامهای زینب، ام محمد و میمونه که بی واسطه، فرزندِ امام جواد علیه السلام هستند و چهار تن دیگر به نامهای بُریهیّه، ام کلثوم، ام حبیب و ام محمد به واسطه موسی المبرقع (پسر امام جواد علیه السلام) نوه های آن حضرت می باشند.[13]

از این رو بسیار شایسته است تا مومنین هنگامی که برای زیارت حضرت معصومه علیهاالسلام به آن حرم شریف وارد می شوند هنگام زیارت به آنان نیز سلام دهند و اعمال مستحبی که انجام می دهند آن امام زادگان را نیز در نظر داشته باشند تا از برکات معنوی این مکان پر برکت زیارت کننده و زیارت شونده بهره بیشتری ببرند.[14]

 

پی نوشت:

1.       تاریخ اهل بیت علیهم السلام ، ص82

2.       یعنی بی بی. دهخدا می نویسد: ستی برای خطاب به زن می آید و به نقل از لغتنامه منتهی الارب می نویسد: درست آن سَیّدتی است.

3.       تاریخ قم ، ص213

4.       هجرت امام رضا علیه السلام به سوی مرو تحت اجبار حاکمیت عباسی از مسیر مدینه بصره اهواز مرو صورت پذیرفت. تاریخ نایین 1/207

5.       الحیاة السیاسیة للامام الرضا علیه السلام، ص428

6.       وجود آرامگاههای متعدد از فرزندان امام کاظم علیه السلام در شهر ساوه این گزارش را تایید می کند. جغرافیای تاریخی هجرت حضرت معصومه علیهاالسلام ، ص64

7.       ریاض الانساب 2/159-160

8.       ابوعبدالله قمی (زنده در378ق) از فقها و متکلمین بزرگ.

9.       ابوجعفر قمی (م343ق) شیخ و فقیه قمیین.

10.   نام قدیم همین محل فعلی بابلان بوده است. تاریخ قم، ص213

11.   بحارالانوار 57/219

12.   تاریخ ولادت و رحلت آن حضرت با زحمت زیادی از کتاب «نزهة الابرار فی نسب اولاد الائمة الاطهار» ، تالیف سید موسی شافعی برزنجی که در کتابخانه مدینه منوره وجود داشته استخراج شده است. به نقل از «شرح احوال حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام»، شیخ محمد جواد شاه عبدالعظیمی (م1355ق)

13.   شرح احوال حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام ، به نقل از شناختنامه حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام ، ص93

14.   از توصیه های حضرت آیت الله حسین کریمی در نوشته خود به نام «سه نکته درباره زوایای حیات حضرت معصومه علیهاالسلام »

بر گرفته از سایت تبیان
طبقه بندی: کریمـــه ی اهـــل بیــت (س)، 
برچسب ها: در اواخر عمر شریف کریمه چه گذشت؟،
نوشته شده در تاریخ شنبه 19 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()
امام حسن عسکری علیه السلام یازدهمین پیشوای شیعیان، و پدر بزرگوار حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، در سال 232هـ (845م) چشم به جهان گشود، پدر بزرگوارش امام دهم حضرت هادی علیه السلام و مادرش، بانوی پارسا و شایسته «حدیث» یا «حدیثه» و در برخی منابع نامش را «سوسن» و «عسفان» یاد کرده اند.
از مشهورترین القاب امام عسکری علیه السلام می توان به «الصّامت»، «الهادی»، «الرّفیق»، «الزّکی»، «النقی» و «الخالص» اشاره کرد. «ابن الرضا» لقبی است که امام جواد علیه السلام و امام عسکری علیه السلام هر دو به آن شهرت یافته اند.

امام عسکری علیه السلام قریب به 6 سال امامت مسلمین را عهده دار بودند و در طول این مدت نسبت به هدایت مردم و حفظ جان امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف زحمات زیادی را متحمل شدند.

حاکمان دوران امام عسکری علیه السلام که بیشترین فشار را به حضرت وارد می کردند، عبارتند از:

1ـ المعتزّ بالله (252-225هـ ) 2- المهتدی بالله (255-256هـ ) 3- المعتمد بالله (256-279هـ)

امام علیه السلام در این دوران به صورت پنهانی و با اجرای اصل «تقیه»، با سیستم سازمان وکالت امور شیعیان را دنبال می فرمودند.

امام عسکری علیه السلام، در سال 243هـ با فشار متوکل عباسی به سامراء منتقل شد، چون تصوّر عباسیان این بود که ممکن است امامان، همانند سایر علویان، با داشتن هوادارانی چند دست به قیام بزنند. لذا حضور آنها در مرکز خلافت، مانع از چنین اقدامی می شود.

اقامت طولانی امام عسکری علیه السلام در سامراء جز نوعی بازداشت از طرف خلیفه قابل توجیه نیست؛ به طوری که حضرت مجبور بودند هر دوشنبه و پنجشنبه به دارالخلافه رفته و حضور خود را اعلام نماید از طرفی هم تنها پیروان و شیعیان خاص می توانستند با آن حضرت ارتباط داشته باشند.

امام عسکری علیه السلام اگر چه بسیار جوان و تحت مراقبت جاسوسان و عاملان خلیفه بود ولی به دلیل موقعیت بلند علمی و اخلاقی شهرت فراوانی پیدا کرده بودند، حتی روزهایی که حضرت به مقر خلافت می رفت، در طول مسیر حضرت، که مملو از مردم و بسیار شلوغ بود، مردم به احترام ساکت می شدند و جمعیت با شور و شعف بسیار به امام علیه السلام اظهار ارادت می کردند.

راز دعای باران

در دورانی كه امام حسن عسگری (علیه السلام) زندانی بود، یكسال بر اثر خشكسالی قحطی شد، گرسنگی بیداد می كرد، علمای اسلام مردم را جمع كردند و برای نماز استسقاء (طلب باران) به بیابان بردند، نماز خواندند، و حتی چند بار نماز استسقاء خواندند ولی اثری از باران دیده نشد. عجیب اینكه علمای نصاری با مسیحیان نماز استسقاء خواندند باران آمد، روز بعد نیز نماز خواندند، باران زیادتر آمد و این موضوع باعث شكست و آبرو ریزی مسلمین شد، یكی از شیعیان به هر نحوی بود خود را به زندان رسانده و خدمت امام حسن عسگری (علیه السلام) رسید و جریان را عرض نمود و دید در میان زندان قبری كنده شده گریه كرد و عرض نمود ای امام بزرگوار من طاقت ندارم شما را در این قبر دفن كنند، حضرت فرمود: ناراحت نباش ، خدا نیز چنین مقرر نكرده است . او عرض كرد: دو مطلب مهم مرا به اینجا آورده است :

اول اینکه از شما بپرسم كه طبق روایات شما، باید با روزگار دشمنی نكرد، منظور چیست؟

امام فرمود: منظور از روزگار، ما اهلبیت هستیم : شنبه متعلق به حضرت رسول (صلی الله علیه وآله) یكشنبه به علی (علیه السلام) دوشنبه به امام حسن و امام حسین (علیهما السلام)، سه شنبه به امام سجاد و امام باقر (علیهماالسلام) و امام كاظم و امام رضا (علیهما السلام)، چهارشنبه به امام جواد و پدرم حضرت هادی (علیهما السلام) و پنج شنبه متعلق است به من و جمعه متعلق است به فرزندم حضرت مهدی (علیه السلام) كه زمین را پس ‍ از آنكه پر از ظلم و جور شد پر از عدل و داد می كند.

سوال دوم این است كه علمای شیعه سه روز برای نماز استسقاء به بیابان رفتند و نماز خواندند باران نیامد ولی علمای نصرانی رفتند و نماز خواندند و هر بار باران بارید و اگر امروز هم به دعای آنها باران بیاید ترس آن است كه شیعیان در عقیده خود متزلزل شوند و به مسیحیت بگروند.

امام فرمود: اما نصاری روزی به قبر یكی از پیامبران برخوردند و استخوان ریزی از بدن آن پیامبر بدست آوردند و اكنون در نماز آن استخوان را در میان انگشتان خود گذاشته ظاهر می كنند و از این رو باران می آید، تو خود را فورا به او برسان و از میان انگشتان او آن استخوان را بیرون آور تا ابرها متفرق شود و باران قطع گردد.

آن مرد همین دستور را انجام داد و در انجامش موفق گردید، در نتیجه ابرها رفتند و خورشید تابید، و علمای نصاری هر چه دعا كردند باران نبارید و شرمنده شدند، و شیعیان در حفظ ایمان خود استوار گشتند و از شك و تردید بیرون آمدند.

و به نقل دیگر، خلیفه وقت امام حسن عسگری (علیه السلام) را از حبس ‍ بیرون آورد و به بیابان برد و جریان را به آن حضرت عرض كرد، امام جریان استخوان را بیان نمود و وقتی كه توسط یكی از خادمان ، استخوان را از دست عالم مسیحی ربود دیگر باران نیامد.

برگرفته از سایت تبیان
طبقه بندی: محفــــل عتـــرت - ائمـّــه ی اطـــهار (ع)، 
برچسب ها: خورشید فروزان سامرا،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()

یکی از مسائلی که در آیات متعددی از قرآن کریم مورد بحث قرار گرفته است، مسالة رحمت خدا است و اینکه این رحمت به چه کسانی تعلق می‌گیرد و در برابر چه کسانی را خدا رحمت نمی‌کند؟!

بحث ما در این یادداشت کوتاه درباره کسانی است که مشمول رحمت الهی می‌باشند؛ چه عواملی سبب شده تا این افراد محبوب خدا باشند و از رحمت ویژه او برخوردار شوند؟

آیا این عوامل اختیاری است و یا به صورت طبیعی در آنها به وجود آمده است؟

روشن است که بررسی تمام آیات این بحث، در محدوده این نوشتار نمی گنجد و لذا از چهار آیه بحث می کنیم.

بقیه را در ادامه ی مطلب بخوانید ...ادامه مطلب
طبقه بندی: مــطالــب گـوناگـون مــذهـــبی، 
برچسب ها: رحمت الهی،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 13 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()
چگونه بگویم لبیک!

مالك بن انس فقیه مدینه مى گوید: نزد امام صادق(علیه السلام) مى رفتم، آن حضرت براى نشستن من متكا مى گذاشت و احترام مى فرمود و ایشان نسبت به من محبت داشت، و این امر مرا بسیار خوشحال مى كرد و خداى را بر این نعمت شكر مى كردم. سپس مالك مى گوید: آن حضرت مردى بود كه از سه حال خارج نبود: ...

بقیه را در ادامه ی مطلب بخوانید ...

هدیــــه به پیشگاه مطــهر امام صـــادق (علیه السلام)،

یه شاخه گـــل صــلوات

فراموش نشـــهادامه مطلب
طبقه بندی: محفــــل عتـــرت - ائمـّــه ی اطـــهار (ع)، 
برچسب ها: زندگی خود را اینگونه صفا ببخش ...، درباره امام صادق (ع)،
نوشته شده در تاریخ شنبه 12 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()

کتاب خداوند، قرآن آنقدر عظیم است که انسانهای معمولی را یارای درک حقیقت آن نیست. همانگونه که در روایت پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله داریم که فرمود: فضل‏ قرآن‏ بر باقى سخنان چون فضل خداست بر خلق او. [1]
بقیه را در ادامه ی مطلب بخوانید ...


ادامه مطلب
طبقه بندی: قــرآن ، نــورالهـــدی، 
برچسب ها: کتاب آسمانی اسلام از منظر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله)،
نوشته شده در تاریخ جمعه 4 بهمن 1392 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()


از آن روزی که ما را آفریدی

به غیر از معصیت چیزی ندیدی

خداوندا به حق هشت و چارت

ز ما بگذر ، شتر دیدی ندیدی

شاعر : باباطاهر
طبقه بندی: بهــترین دوســتم خــــدا، 
برچسب ها: ز ما بگـــذر،
این قالب توسط بلاگ اسکین طراحی و توسط شیعه تولز ویرایش شده است برای دریافت کد کلیک کنید
بلاگ اسکین                                   شیعه تولــز