مـشـــــکات
محـــفل نــــور و رحـــمــت - قـــــــرآن و عــــتـرت
نوشته شده در تاریخ جمعه 15 خرداد 1394 توسط گـدای کـوی عتـرت | نظـــر بدهید ()

 

انتظار و تعهدات منتظر

پیامبر اکرم (ص): "افضل الاعمال اهمزها"

برترین اعمال سخت ترین آن است.

"افضل الاعمال انتظار الفرج"

برترین کارها انتظار فرج است.

انتظار امام بر دو نوع است:

1-انتظار با خاصیت:تربیت کننده و سازنده است.

2-انتظار بی خاصیت:باعث خمودی و متوقف کننده است.

و از هر دو نوع در جامعه وجود دارد.

 

بقیـّـه را در ادامـــه ی مطلب بخـــوانید.

شاخص ها:

انتظار بی خاصیت :یک طرفه است (مثل شغل، مال و ... از امام زمان خواستن) این که من منتظرم که امام زمان تعهداتش را نسبت به ما انجام دهد. من نشستم که امام زمان بیاید و کاری برای ما بکند.

انتظار باخاصیت: تعهد دو طرفه است. (من چه کاری انجام دهم که آمدن امام زمان زودتر انجام شود.)

این دعا را همه ما میخوانیم که: " اللهم عجل لولیک الفرج" آیا گفتن این جمله کافیست؟

و همه این دعا را نمی گوییم ولی عمل می کنیم به آن: "اللهم اخر لولیک الفرج" خدایا تاخیر بیانداز در فرج

مثل یک پروژه را که می خواهند افتتاح کنند می گویند6 ماهه سر 6 ماه تعهد انجام نشد اعلام می کنند این پروژه ما به عقب افتاده.

اگر انسان تعهداتش را نسبت به امام زمان انجام ندهد خداوند پروژه ظهور را به تاخیر می اندازد.

در روایات مختلف آمده که:چندین بار قرار بر ظهور بوده ولی تأخیر صورت گرفته است چون مردم آماده نبوده اند.

یک سوال: اگر خداوند محافظ امام زمان است چرا می گویند که ما برای سلامتی امام زمان دعاکنیم و صدقه بدهیم؟

جواب در آیه 86 سوره هود:  بقیة الله خیر لکم اِن کنتم مؤمنین

خدا در این عالم برای هر چیزی سببی قرار داده است. سبب رفع تشنگی آب است نمی توانیم دعا کنیم خدایا بدون خوردن آب تشنگی من را رفع کن، آیا خدا نمی تواند بدون اینکه ما آب بخوریم رفع تشنگی کند؟ و در مورد گرسنگی و خستگی نیز همینطور آیا خدا نمی تواند بدون اینکه ما غذا بخوریم یا استراحت کنیم رفع گرسنگی یا رفع خستگی کند؟ ولی نمی کند.

سبب حفاظت شما مؤمنین و امت در مسیر مؤفقیت، امام زمان است. که اگر به این مسیر برسید شما باید حفاظت کنید. شما باید تلاش کنید.

به طور مثال اگر ساختمان تکان بخورد اولین جایی که مقاوم سازی می کنند ستون اصلی است.

امام زمان ستون عالم استنکام است.

خداوند می فرماید: من برای بقا و مؤفقیت شما ستون قرار داده ام . اگر می خواهید این ستون سعادت و مؤفقیتتان باشد خود شما باید این ستون را حفظ کنید. مگر خدا نمی توانستند شمشیر ابن ملجم را خورد کند مگر نمی توانست خنجر شمر را خورد کند ولی این کار را نکرد چون حفاظت امام علی (ع) و امام حسین (ع) به عهده مردم زمان خودشان است.

در حال حاضر هم که 34 سال از انقلاب می گذرد وظیفه ماست که از ولی فقیه محافظت کنیم اگر ما از ولی فقیه محافظت نکنیم مملکتمان حفظ نخواهد شد.

حفاظت از ولی فقیه البته در عصر غیبت: خداوند با غیبت امام را حفظ کرده است.

زمانی که مردم به این درجه لیاقت برسند که خودشان از امام زمان حفاظت کنند ظهور صورت می گیرد که البته معلوم می شود هنوز به این درجه نرسیده ایم.

آیا شما تا کنون اسم انجمن حجتیه را شنیده اید؟

یکی از پایگاههای این انجمن در مشهد قرار دارد. بزرگترین مشکل انجمن حجتیه این است که می گویند بنشینیم که دنیا پر از ظلم و جور شود تا امام زمان ظهور کند. آیا این منطقا و عقلا درست است؟

به زبان ساده تر: وقتی امام زمان قرار باشد یک سفره را پهن کند نیاز به یک زیر سفره ای دارد. انقلاب اسلامی باید این زیر سفره ای را پهن کند و بستر آماده کند.

یک پرده را شما تصور کنید که هزار متر مربع است و همه پرده سیاه است به اندازه یک سانتی متر مربع این پرده سفید است. این پرده سیاه است یا سفید؟ این پرده سیاه است هیچ کس به خاطر یک هزارم به این پرده سفید نمی گوید الان هزار سانتی متر مربع دنیا سیاه است و پر از ظلم و جور. پس اینکه می گویند عالم پر از ظلم و جور می شود اشتباه نیست. انقلاب اسلامی می خواهد به اندازه یک سانتی متر مربع نقطه سفیدی در دنیا پخش کند. که یک هزارم دنیا آماده ظهور باشد و نهصد و نود و نه هزارم غرق در گناه پس هم روایاتی که فرموده دنیا پر از ظلم و جور است و هم روایتی که می گویند دنیا آمادگی ظهور داشته باشد درست است.

هفت و نیم میلیارد جمعیت کره زمین است جمعیت ما هفتاد میلیون است که ما نجبای شیعه هستیم چند در صد ما واقعا منتظر امام زمان است؟

تعهدات ما نسبت به امام زمان:

هر کس این سه تعهد را انجام دهد امام زمان برای او ظهور خواهد کرد مثل اینکه بین برادران یوسف حضرت یوسف ظهورش برای بنیامین زودتر بود. برادران یوسف دیرتر از بنیامین یوسف را شناختند. بنابراین حضرت یوسف کنار گوش بنیامین فرمود: ان أخوک

اگر ما به امام زمان می گوییم یوسف فاطمه ظاهرا یوسف برای بعضی ها در گوششان زودتر معرفی می کند اگر عاقل باشد.

انقلاب امام زمان سه مرحله دارد:

1-      ظهور انقلاب

2-      جنگ انقلاب

3-      حکومت انقلاب

ظهور انقلاب پذیرنده می خواهد.

جنگ انقلاب رزمنده می خواهد.

حکومت انقلاب مدیر و فرمانده می خواهد.

 سه تعهد ما به امام زمان:

تربیت پذیرنده ظهور ،تربیت رزمنده و تربیت فرمانده و مدیر

1- پذیرنده ظهور امام زمان چه ویژگی هایی دارد:

پذیرنده شدن 2 شرط دارد:

از وضع موجود خسته شده، نسبت به وضع مطلوب تشنه شده.

شهید مطهری در کتاب انقلاب اسلامی می گوید: تا مردم از وضع موجود خسته نشوند و نسبت به وضع مطلوب و ایده آل تشنه نشوند انقلاب نمی کنند.

امام سال 42 استارت انقلاب را زد موفق شد یا نه؟ موفق نشد. امام را تبعید کردن و مردمی که قیام کردند کشتند سه تا شهر همراه امام قیام کردن قم ،تهران، ورامین. سال 42 که این آتش برافروخته شد مردم پذیرنده انقلاب نبودند.

سال 42 این اتقاق نیافتاد 14 سال طول کشید تا امام توانست مردم را از وضع موجود حکومت پهلوی خسته کند و نسبت به وضع مطلوب تشنه کرد. امام چه کار کرد؟ و ما نیز باید این کار را برای امام زمان انجام دهیم تا پذیرنده درست کنیم برای حکومت امام زمان.

همچنان که امام در طول 14 سال مردم را از آسیب ها و فساد های حکومت پهلوی آشنا کرد و شیرینی های حکومت اسلامی را برای مردم گفت امروز ما باید نسبت به ظلمی که در دنیا می شود افشاگری کنیم و نسبت به زیباییهای حکومت امام زمان روشنگری.

نکته: مردم هنوز تشنه امام زمان نیستند. دوست دارند امام زمان بیاید. به روایتی هر موقع  شام غذای شور بخوریم حتما شب  بلند شده آب طلب می کنیم.

امام زمان فرمودند اگر شیعیان ما به اندازه یک لیوان آب تشنه ما بودند ما ظهور می کردیم .چند نفر ما شب بلند شده ایم و می گوییم:" یَا أَیُّهَا الْعَزِیزُ مَسَّنی  الضُّرُّ ..."

 آقا جان ما داریم از بی امام زمانی دیوانه می شویم چرا نمی آیی؟

این صحنه را در جبهه حس کردیم : " عطش نسبت به آمدن امام زمان ."

مادری که فرزند مفقود الاثر دارد همه فرزندان و بچه هایش دور هم هستند ولی مادر یک اشک در چشم و یک تبسم روی لبش دارد. از مادر می پرسند ما که همه هستیم چرا ناراحتی می گوید همه هستند ولی عزیز دلم نیست گم شده ام نیست.

هر صدایی که ز در می آید                        بگمانش که پسر می آید

این حالت یک انتظار قشنگ دارد.

ببینیم تا حالا چند نفر را مطلع کردیم از زیباییهای وجود امام زمان؟

ما که زیاد روایات و احادیث را نمی دانیم. به اندازه خودمان فرزندمان همسرمان را از زیباییهای وجود امام زمان مطلع کنیم از ظلم های آشکاری که در دنیا می شود به اسم دموکراسی به اسم حقوق بشر به اسم آزادی به اسم مساوات جنایات زیادی در دنیا می کنند، در فلسطین، لبنان، افغانستان ،بحرین ظلم می شود اگر اینها را افشاگری کنیم مردم از وضع موجود خسته می شوند و با تمام وجود می گویند: "اللّهم عجّل لولیّک الفرج"

2- تربیت رزمنده:

دو ویژگی دارد:

آمادگی و عدم وابستگی

آمادگی: یک گروه تعزیه خوان برای عاشورا تمرین می کردند. فردی آمد و گفت من می خواهم در این تعزیه نقشی را ایفا کنم ولی حوصله و وقت تمرین کردن را ندارم. مدیر گروه می گوید ما نقش بی تمرین نداریم. مرد می گوید من خود نقش خود را پیدا کرده ام چون نیازی به تمرین ندارد. من نقش نعش را بازی میکنم. شما عصر عاشورا نعش می خواهید یا نه؟ نعش تمرین کردن نمی خواهد.

آیا ما برای امام زمان می خواهیم نقش نعش را بازی کنیم؟ یک رزمنده ای که می خواهد در سپاه امام زمان باشد باید تمرین داشته باشد و آمادگی داشته باشد.

در برنامه تپه شهدای تهران، یکی از مشکلات امروز جامعه ما مخصوصا خانم ها، این است که نمی خواهیم فرزندان ما پرورش کنند و تمرین کنند. کوهی که داریم بالا میرویم خیلی خستگی و عرق ریختن دارد ولی وقتی بالا میرسیم با وجود این خستگی لذت زیادی دارد. اما کسی که با تله کابین بالا رفته لذتی برای آنها ندارد. امروز مردم بچه هایشان را با تله کابین بالا می برند به قله ازدواج به قله کار و... و این بچه ها برای چیزهایی که دارند زحمت نکشیده اند. از نظر روحی و جسمی آمادگی نداشتند.

عدم همبستگی: آیه 24 سوره توبه: ای پیغمبر به مردم بگو اگر وابستگی های حلال مثل خانه، مال، مادر، پدر، خواهر، برادر. . . را از خدا و پیغمبر و جهاد بیشتر دوست داشته باشند منتظر امتحان باشند که رفوزه می شوند.

حاج شهید یونس زکی آبادی برای آخرین باری که به جبهه می رود با فرزندان خود خداحافظی نمی کنند همسرش می گوید نمی خواهی فرزندان خود را در آغوش بگیری؟ می گوید می ترسم اشک چشمشان من را از امام زمانم جدا کند.

وابستگی زیادی به فرزند و مال و ... آدم را از امام زمان جدا می کند. این تعهد است که ما وابستگی ها را کنترل کنیم.

3- کادر سازی بر حکومت امام زمان

مدیری تربیت کنیم که تخصص داشته باشد و تعهد داشته باشد و شجاعت و توانمندی داشته باشد.

یک مدیر باید یک تخصص داشته باشد و ایمان و دین داشته باشد که از تخصص خود سوء استفاده نکند.

34 سال ما هنوز نتوانسته ایم مدیری برای خودمان تربیت کنیم. هر رئیس جمهور که تغییر می کند 300 تا از مدیران ارشد ما تغییر می کنند. ما 200 تا کشور داریم 6000 تا مدیر مثل چمران لازم داریم آیا داریم؟

خلاصه:

انتظار بی خاصیت: تعهد یک طرفه است.

انتظار با خاصیت: تعهد دو طرفه است که این تعهد برای ما 3 ویژگی دارد:

تربیت پذیرنده برای ظهور

تربیت رزمنده برای جهاد

تربیت کادر و فرمانده برای حکومت

این سه کار را انجام دهیم و بعد دعا کنیم، صدقه بدهیم و در آخر بگوییم :

"اللّهم عجّل لولیّک الفرج"

 

منبع از سایت: www.samen-alhojaj.irطبقه بندی: مهـــدویّت و انتظـــار و آخرالـــزّمان، 
برچسب ها: سخنرانی آقای ماندگاری، انتظار و تعهدات منتظر، انتظار،
این قالب توسط بلاگ اسکین طراحی و توسط شیعه تولز ویرایش شده است برای دریافت کد کلیک کنید
بلاگ اسکین                                   شیعه تولــز